Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons

Hammarbys målvakt till Brage

Hammarby lånar ut målvakten Tim Markström till IK Brage. Markström kommer att stanna i Borlängeklubben resten av säsongen.

– Jag har följt Tim under flera år och han var även på tapeten redan i vintras. Tim känner redan några av grabbarna i laget. Han kommer ursprungligen från Gävle så att komma till Borlänge och Brage blir lite gran som att “vända hem”, säger sportchefen säger Michael Kallbäck till klubbens hemsida.

Så här säger Hammarby om övergången:

– Vi har det väldigt bra ställt med vår målvaktsbesättning i Johannes Hopf och Kevin Angleborn. Med det här lånet ger vi Tim Markström speltid i Superettan vilket gynnar hans utveckling, säger sportchefen Gustaf Grauers till klubbens hemsida.

 

Publicerad 2013-07-11 kl 16:17

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons