Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons

Negredo klar för City

Alvaro Negredo kommer att lämna Sevilla för Manchester City. Den spanska klubbens president José Maria del Nido bekräftar på sin hemsida att Negredo har skrivit på “sitt livs kontrakt”. Övergången ska enligt tidningen Marca ha kostat Manchester City 30 miljoner euro, motsvarande cirka 260 miljoner kronor, och förväntas bli helt officiell i dag. Det är Citys andra tunga värvning sedan klubben knöt till sig Jesus Navas tidigare i somras.

– Om allt går som förväntat så kommer han snart att säga adjö till Sanches Pizjuan. Manchester City köper en bra spelare och Sevilla kommer genomföra en väldigt stor affär. Det är den näst största sedan försäljningen av Dani Alves, säger Sevillas president till klubbens hemsida.

Den 27-årige anfallaren, som kommer ersätta Carlos Tevez, förväntas ansluta sig till truppen snarast.

Negredo gjorde 25 mål på 36 La Liga-matcher förra säsongen.

Publicerad 2013-07-17 kl 14:14

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons