POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Neville-brodern blir tränare i La Liga: En lagspelare

Han har haft ett liknande jobb inom Manchester United. Nu blir Phil Neville assisterande tränare i Valencia.

Engelsmannen var känd som en hårt kämpande och försvarinriktad mittfältare under sin tid som spelare i Premier League, och den taktiska särprägeln har han tagit med sig till tränarbänken. Han har tidigare samarbetat med Ryan Giggs och David Moyes och varit assisterande manager i Manchester United. Nu ska han fylla samma funktion i spanska Valencia, i cheftränaren Nuno Espirito Santos stab.

– Phil Neville har massvis av erfarenheten från den högsta nivån, men framför allt har han värderingar och en personlighetstyp som passare perfekt i vår klubb. Han har alltid varit en lagspelare och vår filosofi baserar på teamwork. Vi är och kommer alltid att vara en grupp. Jag är helt säker på att han blir en tillgång, säger Espirito Santo till klubbens hemsida.

Publicerad 2015-06-29 kl 08:01

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto