Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons

Engelska medier: "Så mycket vill Zlatan ha i lön hos United"

Zlatan Ibrahimovic ryktas vara på väg till Manchester United i och med att Jose Mourinho går in och blir Van Gaals ersättare.  Idag publicerade The Guardian uppgifter om hur mycket svensken begär i lön, vilket är mindre än i PSG men mycket mer än en vanlig “Svensson” kan drömma om.

Enligt tidningen så ska Zlatan begära hela 2,7 miljoner kronor i veckan, men då tidigare uppgifter från Le Parisien säger att Zlatan haft 3,5 miljoner kronor i veckan i PSG så innebär det nya kontraktet en lönesänkning.

Det som är anmärkningsvärt är Zlatans ödmjukhet som alltså enligt uppgifterna ska ha accepterat en lägre lön än klubbens stora stjärna Wayne Rooney. Engelsmannen drar in 3,6 miljoner i veckan och har under flera år varit klubbens stora affischnamn.

Enligt Mundo Deportivo så har Barcelona gått ut och förnekat uppgifterna under kvällen.

Publicerad 2016-05-25 kl 20:02

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons