POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Uppgifter: Lukaku nobbar kontrakt - kan lämna i sommar

Romelu Lukaku har under en tid sett ut att förlänga sitt kontrakt med Everton. Enligt hans agent Mino Raiola så var det 99.9 procent säkert att han skulle acceptera klubbens förslag, som enligt The Guardian skulle göra honom till Evertons bäst betalde spelare genom tiderna.

Men nu tar det hela en vändning. Enligt The Guardian så har Lukaku nobbat klubbens förslag och sagt att han inte vill skriva på något nytt kontrakt. Tidningen skriver att belgarens ambition är att spela i Champions League och att han därför vill flytta i sommar.

Lukaku har gjort 19 mål i Premier League den här säsongen och delar skytteligaledningen med Harry Kane. Nyligen blev anfallaren också Evertons bästa målskytt i Premier League-historien.

Lukaku har två år kvar på sitt nuvarande kontrakt med klubben.

Publicerad 2017-03-15 kl 09:05

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå