Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons

Kalmar nobbar provspelaren: "Men vi kommer fortsatt följa honom"

Colombianen Yei Gonzalez har provtränat med Kalmar FF och även gjort en match med klubbens U21-lag. Nu står det dock klart att Kalmar väljer att inte ta in mittfältaren på kontrakt.

– Däremot kommer vi följa honom i den miljön han väljer. I den situationen vi befinner oss just nu så är det bättre för honom att börja med spel i en annan miljö, då han har en startsträcka innan han är redo, säger KFF:s sportchef Thomas Andersson Borstam till klubbens hemsida.

Andersson Borstam menar dock att det kan komma att hända mer i KFF innan fönstret stänger.

– Vi har tagit in fyra spelare hittills och sålt en. Det kommer nog fortsätta vara lite aktivitet in i det sista. Det kan hända saker både på plus och minuskontot. Transferfönstret stänger den 11:e augusti och vi kan avyttra spelare fram till sista augusti. Vi får se vad som händer, säger han.

Kalmar ligger på kvalplats nedåt i tabellen.

Publicerad 2017-08-01 kl 15:43

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons