Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

41v

Degerfors värvar 19-årig mittfältstalang

Under fredagen presenterade Degerfors sitt första nyförvärv för året, 19-åriga Alan Asaad.

Asaad har under november månad provtränat med Degerfors som nu har lett till ett kontrakt på 2 år med start från januari 2018. Mittfältaren kommer senast från fotbollsföreningen Prespa Birlik i Malmö, men tar nu klivet in i elitfotbollen.

– Alan är en mycket spännande spelare som visade fina takter under sitt provspel och vi är mycket nöjda över att ha knutit honom till Degerfors IF. Han är en ung och utvecklingsbar spelare som kommer passa väldigt bra i vår miljö och det ska bli väldigt intressant att följa honom framöver, säger klubbchef Patrik Werner till klubbens hemsida.

Mittfältaren själv önskade att få komma till just Degerfors, då han fick en bra känsla direkt av klubben och spelarna.

– Jag ser verkligen fram emot att ta en plats i laget och vinna matcher, säger han till klubbens hemsida.

 

Publicerad 2017-12-08 kl 13:16

Arkiv

Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER