Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
27v

Uppgifter: Porto-talangen närmast klar för United - läkarundersökningen klar

Portos 19-årige försvarare Diogo Dalot har under en länge tid ryktats vara nära en flytt från Portugal till Manchester United och Premier League. Enligt Sky Sports genomförde högerbacken i dag den obligatoriska läkarundersökningen och kan snart skriva på för den engelska giganten och därmed bli klubbens andra sommarförvärv.

United förväntas därmed köpa loss Dalot för 17,4 miljoner pund, ungefär 200 miljoner kronor, då han har kontrakt med Porto över nästa säsong.

Dalot har under karriären gjort åtta framträdanden för Portos A-lag, där han tidigare spelat för klubbens ungdomslag. Dessutom har han en mängd landskamper för Portugals olika U-landslag på meritlistan.

United gick tidigare i dag ut med att klubben är överens med Sjachtar Donetsk om en övergång för den brasilianske mittfältaren Fred till United. 

Publicerad 2018-06-05 kl 18:42

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons