POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Officiellt: Bayern München värvar anfallstalang från MLS

På onsdagskvällen meddelade den tyska storklubben Bayern München att man gjort klart med den 17-årige Alphonso Davies. Yttern kommer närmast från spel i MLS där han har representerat Vancouver Whitecaps.

Davies har skrivit på ett sexårskontrakt med Bayern och ansluter till den tyska klubben den första januari, efter att MLS-säsongen är över.

– Alphonse är en otrolig talang. Vid bara 17 års ålder lovar han mycket inför framtiden. Han har redan bra färdigheter. Jag är väldigt tacksam att Davies har valt FC Bayern, säger den tyska klubbens sportchef Hasan Salihamidzic till klubbens hemsida.

Publicerad 2018-07-25 kl 22:18

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå