POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Officiellt: Legendar återvänder till Milan - får roll i klubbledningen

Den tidigare italienske landslagsbacken och Milan-legendaren Paolo Maldini gjorde över 900 matcher och vann bland annat sju ligatitlar och fem Champions League-titlar under sin tid som spelare i Milan i Italien. Nu får han en roll i klubbens ledning.

Milan meddelade i dag att Maldini får en sportslig direktörsroll i klubben. Han kommer nu att jobba nära sportchefen Leonardo, som nyligen blev presenterad av klubben.

“Paolo är en levande legend i klubbens historia med hans enastående klass, ledaregenskaper, lojalitet och framgång. De här kvaliteterna blir avgörande för att ta Milan tillbaka, där klubben hör hemma”, skriver Milan på sin hemsida.

Milans vice ordförande Paolo Scaroni om Maldinis återkomst:

– Det finns för få ord för att beskriva hur Paolo Maldini representerar AC Milan. Det var ett privilegium att se honom som spelare och jag är glad och hedrad över att få jobba med honom i dag i den här nya rollen. Paolos erfarenhet och ledarskap kommer att gynna klubben mycket, liksom hans passion och energi, säger han till hemsidan.

Publicerad 2018-08-05 kl 18:38

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto