POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Svensk 15-åring blir ungdomsproffs - lämnar Hittarp för West Ham

Charlie Nystrand-Sacaneno, 15, lämnar Hittarps IK för spel i West Hams ungdomsakademi i England, skriver HD. Han deltog redan för ett år sedan under ett träningsläger med klubbens ungdomslag och provspelade därefter vid fyra antagningstillfällen i vår för att få chansen i klubbens U16-lag. Det gav en plats.

– Jag hoppas kunna göra bra ifrån mig på träningar och matcher. Att utvecklas och sen så småningom lyckas med fotbollen. Jag vill gå vidare till professionell fotboll och kanske skriva proffskontrakt om några år, det hade varit drömmen. Men det är ett stort steg och det krävs hårt arbete för att lyckas. Bara för att man är med i en akademi betyder det inte att man blir en av de bästa, säger han till HD.

Svensken skrev på ett kontrakt över ett år med chans till förlängning.

Publicerad 2018-08-05 kl 16:11

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto