Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
1v

Officiellt: J-Södra förlänger med mittfältskugge: "Oerhört stolt"

Jönköpings Södra hade i år en tuff säsong och slutade på elfteplats i superettan. I dag gav klubben ett lite mer glädjande besked till sina supportrar, då trotjänaren och klubbikonen Fredric Fendrich, 30, skriver nytt kontrakt med klubben över nästa säsong och med en option på ytterligare ett år.

– Jag är oerhört stolt att få representera Jönköpings Södra IF och det finns en revanschlusta som man vill ta med sig in i säsongen 2019. Jag ser fram emot att starta upp min 16:e försäsong, säger Fendrich i en kommentar på föreningens hemsida.

J-Södras sportchef Andreas Jankevics om förlängningen:

– Fredrics erfarenhet gör honom inte bara till en viktig spelare i a-truppen, utan också till en betydelsefull ambassadör för hela föreningen. Hans personliga egenskaper är en tillgång i vår framtida utveckling av föreningen, säger han.

Fendrich är uppväxt i Jönköping, inledde som 12-åring sin karriär i klubben och har tillhört föreningens A-trupp under de 15 senaste säsongerna. Mittfältaren är totalt noterad för 377 tävlingsmatcher och gjorde i fjol 22 matcher i superettan.

Publicerad 2018-12-03 kl 11:23

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons