POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
8v

Talangen lämnar HIF - klar för Landskrona: "Tror på klubbens tänk"

Max Mårtensson har tillhört Helsingborg de senaste säsongerna. Där har han dock inte spelat någon match i superettan under årets säsong och nu står det klart att han lämnar klubben för spel i rivalen Landskrona, där han har skrivit på ett tvåårsavtal.

– Jag valde Bois eftersom jag tror på klubbens tänk inför 2019 och framtiden. Nu ser jag fram emot att träna och spela seniorfotboll vilket kommer vara bra för min utveckling, säger 18-åringen i en kommentar på klubbens hemsida.

Bois-tränaren Billy Magnusson om anfallaren:

– I Max får vi en mycket ambitiös spelare som fått en bra utbildning i både BK Landora och HIF. Max är en stor och fysisk forward som alltid jobbar hårt för sin utveckling. Att han dessutom är Landskronapåg gläder mig extra mycket.

Nästa säsong spelar Landskrona i division ett efter att ramlat ur superettan efter årets säsong.

Publicerad 2018-12-22 kl 13:28

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå