Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Atlético Madrids vd om Hernandez: "Kan inte lämna i vinterfönstret"

Nyligen rapporterades det om att Atlético Madrids franske vänsterback Lucas Hernandez ska vara på väg till Bayern München. Enligt uppgifter skulle den tyska storklubben vara redo att betala 85 miljoner euro, 877 miljoner kronor, vilket Hernandez utköpsklausul ligger på.

Atlético Madrid har därefter själva dementerat att backen ska vara på väg att lämna den spanska huvudstaden.

“Atlético Madrid önskar att uttala, att i samtal med vår klubb, har Lucas Hernandez förnekat att någon affär med Bayern München existerar och han har inte heller uttryckt någon önskan att lämna vår klubb”, skrev Atletico Madrid i ett uttalande.

ANNONS

Nu berättar Atléticos vd, Miguel Angel Gil Marin, att en flytt inte är aktuell vinterns övergångsfönster, men att scenariot kan vara ett annat till sommaren.

– Spelaren kan inte lämna Atlético Madrid i vinterfönstret, säger han till tyska Spox och fortsätter:

– Vi har en god relation med Bayern München och kommer att träffa dem i januari för att utvärdera situationen. Om spelaren vill lämna så kommer vi att prata med honom om det, men en eventuell övergång kommer inte att vara aktuell förrän i juli.

Publicerad 2018-12-28 kl 07:15

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto