Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Ødegaard om framtiden: "Behöver prata med Real Madrid"

Norske jättetalangen Martin Ødegaard, 20, skrev i januari 2015 på ett kontrakt fram till sommaren 2021 med Real Madrid, men har endast gjort en tävlingsmatch i klubbens A-lag och i stället spelat i klubbens B-lag, men även gått på lån till holländska klubbarn.

Norrmannen blev inför den här säsongen utlånad till Vitesse och har imponerat med sex mål och sex assist på 26 ligamatcher, vilket åter resulterat i frågor om hans framtid i Real Madrid, samtidigt som det rapporterats om att Ajax är intresserat av honom.

ANNONS

Nu kommenterar 20-åringen själv sin framtid.

– Jag behöver prata med Real Madrid och vi ska ta ett beslut ihop, säger han enligt Marca.

Enligt den spanska tidningen kan Ajax tänka sig att lägga ett bud på Ødegaard, då klubben förväntas ha gott om pengar till nyförvärv i sommar efter Frenkie De Jongs flytt till Barcelona och backen Matthijs de Ligts möjliga flytt till en storklubb i sommar.

Publicerad 2019-04-08 kl 15:32

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto