POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
3d

Klart: Häcken förlänger med talang

Benjamin Arapovic har varit otursförföljd. För lite mindre än ett år sedan slet han av korsbandet, för andra gången på drygt ett år. Därefter har han fått fokusera på rehabträning, men nu är han tillbaka och 19-åringen är tillgänglig när Häckens U21-lag i morgon ställs mot Halmstad. Då belönas han också med ett nytt kontrakt. Klubben meddelar att parterna är överens om ett avtal som sträcker säsongen ut.

Det var det som var målet – först att bli frisk och spela fotboll igen och sen att förlänga med BK Häcken, säger Arapovic i en kommentar på klubbens hemsida.

Sportchefen Sonny Karlsson:

– Innan han fick sin första korsbandsskada var han väldigt bra. Vi tror mycket på Benjamin men nu gäller det att han har lite tur också. Att det är en kille som varit här sen han var sex år gör att det blir enklare att ge honom den här chansen, säger Karlsson i en kommentar på klubbens hemsida.

Publicerad 2019-04-15 kl 18:41

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå