POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
48v

Uppgifter: Marcus Berg högst upp på Trabzonspors önskelista

Först var det Denizlispor, sedan var det Fenerbahce. Nu ryktas Marcus Berg till en tredje turkisk klubb, i form av Trabzonspor.

Det är turkiska TV-stationen TRT Spor som menar att den svenska landslagsanfallaren ska vara högst upp på klubbens önskelista över anfallare. Förutom Berg ska även Gaston Campi, försvarare och Remi Walter, mittfältare var på en turkiska klubbens radar.

Nyligen berättade huvudpersonen för Fotbollskanalen att hans tanke är att vara kvar utomlands i ett eller två år till, för att sedan vända hem till IFK Göteborg.

– Jag tror att jag har kvar mer än två år på en bra nivå, så förhoppningsvis kan jag hålla ett bra tag till. Då är tanken att ta ett eller två år utomlands och sedan Blåvitt. Om jag får drömma blir det så, men sedan får man se om jag är skadefri. Som det känns just nu är jag i en sådan bra sits att det kommer bli svårt att tacka nej till något utomlands. Vi trivs utomlands så pass bra och när vi flyttar hem så kommer vi inte att flytta från Sverige igen. När vi väl har chansen att bo kvar utomlands är det rätt skönt, sa Berg under den nyss avslutade EM-kvalsamlingen.

Publicerad 2019-06-26 kl 23:09

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto