POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
2v

Officiellt: Erik Zetterberg klar för kanadensisk klubb

Erik Zetterberg, son till mångårige utlandsproffset Pär Zetterberg, har gjort klart med ny klubb. Efter att ha spenderat förra säsongen i Varbergs Bois kommer mittfältaren att spela i FC Edmonton i den kanadensiska högstaligan under 2020.

– I Erik får vi in en spelare med en fantastisk stamtavla. Vi tror på att hans fotbollsintelligens och hans egenskaper med bollen kommer vara en stor tillgång för oss. Han är tekniks och kan slå många passningar. Han kan slå crossbollarna till yttrarna som får de involverade längs med kanten och han kan hitta fram till våra anfallare. Han är en stark fysisk spelare och är bra både offensivt och defensivt men hans förmåga att läsa spelet är vad som sålde honom på oss, säger klubbens tränare och GM Jeff Paulus till klubbens hemsida.

Zetterberg har även under karriären spelat för Falkenbergs FF och division 1-klubben Tvååker.

Publicerad 2020-02-05 kl 21:29

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå