POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
4v

Officiellt: Chelsea ger talang långtidskontrakt: "Resan fortsätter"

Chelsea har – under Frank Lampards ledning – gett flera unga spelare chansen att komma till spel i Premier League. Nu meddelar Londonklubben att en ny, ung spelare från klubbens akademi har fått ett långt A-lagskontrakt till sommaren 2024 – Ian Maatsen, 18.

– Jag är väldigt glad över att ha skrivit på ett nytt kontrakt med den här klubben. Resan fortsätter och jag ser fram emot att spela nästa säsong när vi är klara med den här, säger 18-åringen i en kommentar på klubbens hemsida.

Maatsen är vänsterback och kom under 2018 till Chelseas akademi från den nederländska klubben PSV Eindhovens ungdomsled. Den här säsongen har han fått speltid i en match med A-laget i ligacupen och främst spelat matcher med Chelseas U23-lag i olika turneringar.

Publicerad 2020-03-10 kl 15:55

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto