POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
2v

Uppgifter: Newcastle förbereder bud på Bale - kan slå nytt transferrekord

Gareth Bale till Newcastle? Det kan bli verklighet, uppger Daily Mail.

Enligt sajten förbereder klubben ett bud på 53 miljoner pund, omkring 635 miljoner kronor, för walesaren. Mycket hänger dock på om The Magpies får ny ägare eller inte. Den senaste tiden har klubbens nuvarande ägare, Mike Ashley, rapporterats vara på väg att sälja klubben till den saudiska investeringsfonden PIF, som Saudiarabiens kronprins Mohammed bin Salman kontrollerar.

Om köpet av klubben går igenom ska Newcastle därefter göra vad de kan för att värva Gareth Bale till klubben, där de även ska vara berett att spräcka sitt transferrekord för att få 30-åringen tillbaka till Premier League. Klubbens dyraste värvning genom tiderna hittills är brassen Joelinton, som i somras värvades in från Hoffenheim för 44 miljoner euro, omkring 465 miljoner kronor, enligt Transfermarkt.

Bale, som har varit i Real Madrid sedan 2013, har tidigare spelat för Tottenham och Southampton. 30-åringens nuvarande avtal med Madrid-klubben löper ut sommaren 2022.

Publicerad 2020-05-13 kl 13:16

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto