POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
3v

Juventus uppges vilja värva "nya Varane"

Juventus följer, enligt franska tidningen L’Equipe, talangfulle franske mittbacken Felix Nzouango Bikien, 17. Nzouango Bikien tillhör just nu franska laget Amiens och beskrivs bland annat som den “nya Varane”. Anledningen är att Nzouango Bikien också rapporteras ha ett bra spelsinne och är bra med bollen vid fötterna. Raphaël Varane spelar som bekant sedan tidigare i Real Madrid, men är även ordinarie i Frankrikes A-landslag.

Enligt L’Equipe är Juventus dock nu nära att värva 17-åringen för tre miljoner euro, drygt 31 miljoner kronor. Däremot lär Turin-klubbens tanke inte vara att Nzouango Bikien ska gå rakt in i klubbens A-lag, då backen ännu inte gjort något framträdande i Amiens A-lag.

Nzouango Bikien har bland annat fyra franska U17-landskamper på cv:t.

Publicerad 2020-07-13 kl 18:48

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto