Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Uppgifter: Tyska krisklubben rensar - kan ta in femte tränaren för säsongen

7v

Schalke 04 föll under lördagen med 5-1 mot Stuttgart på bortaplan och är därmed fortsatt jumbo i Bundesliga med endast nio poäng efter 23 spelade matcher. Den tyska klubben har dessutom nu nio poäng upp till Hertha Berlin på 15:e-plats, vilket är säker mark i den tyska högstaligan.

ANNONS

Nu uppger Sport1 att Schalke kommer att göra en rensning bland klubbens nuvarande ledare inför den sista delen av säsongen. Uppgifterna gör gällande att bland annat sportchefen Jochen Schneider, lagledaren Sascha Riether, huvudtränaren Christian Gross kommer att få gå på söndagen.

Gross tog den 27 december i fjol över laget, men har sedan dess inte lyckats vända på klubbens negativa trend. Sedan i mars 2019 har Schalke haft fem olika tränare. Huub Stevens har vid två tillfällen agerat tillfällig tränare, medan David Wagner, Manuel Baum och Christian Gross skrivit på permanenta avtal. Innan dess ledde Domenico Tedesco laget mellan juni 2017 och mars 2019.

Publicerad 2021-02-28 kl 10:24

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto