Uppgifter: Öppnar för Agüero-återkomst till Spanien
Facebook
Joan Laporta är en av tre kandidater till att ta över som president i Barcelona, samma roll som han hade 2003-2010. Under de sista åren av förra sejouren tränade Pep Guardiola laget. Nu uppger Daily Mail att Laporta vill värva en av sin forne adepts spelare i Manchester City.
Det rör sig om Sergio Agüero, vars kontrakt går ut till sommaren. Enligt tidningen har argentinaren sagt att han väntar med kontraktsförhandlingar till efter Premier League-säsongen. Skulle de inte nå en överenskommelse rapporteras Barcelona stå redo att försöka övertyga anfallaren, som tidigare spelat i Atlético Madrid, om en återkomst till Spanien.
Agüero har en tuff säsong bakom sig där skador hållit honom borta från spel. Under de inledande 26 omgångarna har 32-åringen endast gjort sex framträdanden.
Publicerad
2021-03-04
kl 09:05
Klicka på taggarna nedan för mer i ämnet