Uppgifter: Bonucci har bett om att få lämna Juventus - aktuell för Tottenham
Sillybloggen
Leonardo Bonucci, 35, gör sin tolfte säsong i Juventus-tröjan. Mittbacken har varit en tongivande spelare för Turinklubben i många år och är starkt förknippad med laget, men nu kommer uppgifter som gör gällande att han vill lämna.
Football Italia, som hänvisar till italienska journalisten Giulio Mola, hävdar att Bonucci är olycklig i Juventus och har bett om att bli såld i januari. En av anledningarna ska vara att det har skurit sig mellan 35-åringen och chefstränaren Massimiliano Allegri.
Enligt samma uppgifter är Bonucci aktuell för en flytt till Tottenham. I så fall skulle han återförenas med förre Juve-tränaren Antonio Conte.
Totalt har Leonardo Bonucci spelat 486 matcher i Juventus-tröjan, och på meritlistan finns dessutom 118 landskamper för Italien. Hans nuvarande kontrakt sträcker sig till 2024.
Publicerad 2022-10-17 08:57