9:12
Försök igen
Uppgifter: Mjällby plockar in Calvin Kabuye
Sillybloggen
Sandvikens IF stod för en stark föregående säsong i superettan som nykomlingar. Till slut hamnade man på en imponerande sjätteplats, och flera spelare i klubben visade framfötterna.
En av dem var Calvin Kabuye, som stod för nio strutar. Något som kan rendera i en flytt till allsvenskan, enligt Expressen.
Tidningen skriver att Calvin Kabuye är ytterst nära Mjällby AIF, som kom femma i allsvenskan. Klubbarna ska vara överens – och endast läkarundersökningen kvarstår innan affären går i lås.
Sandviken ser ut att skeppa ytterligare en spelare till allsvenskan, alltså. Nyligen sålde man Felix Jakobsson till Hammarby. Dessutom har Expressen uppgett att Jonathan Karlsson också kommer gå till “Bajen”.
Mjällby lär också behöva förstärka laget. Både Imam Jagne och Rasmus Wikström sägs nämligen vara nära att lämna Blekinge-gänget. Jagne påstås vara detaljer från en flytt till Blåvitt, och Wikström har kopplats ihop med Elfsborg under en längre tid.
Publicerad 2024-12-12 22:26