6:33
Försök igen
Uppgifter: Conte vill ha Garnacho
Sillybloggen
Napoli-stjärnan Chvitja Kvaratschelia, 23, är på väg bort från Serie A-ledaren. I helgen bekräftade Napolis tränare Antonio Conte att georgiern har bett klubben att få bli såld.
Relevo uppger att PSG och Napoli är i långtgående förhandlingar om Kvaratschelia och en överenskommelse kan nås i början av den här veckan. Tidigare har det talats om en prislapp på närmare 920 miljoner kronor (80 miljoner euro) för ytterforwarden.
Då vänder sig Conte till de brittiska öarna i jakten på en ersättare till Kvaratschelia, enligt Sportitalia. Den italienska sajten uppger att Conte vill ha in Manchester United-yttern Alejandro Garnacho, 20, till laget.
Senare under fredagen kommer Sportitalia med nya uppgifter som gör gällande att Napoli lagt ett första bud på Garnacho värt 45 miljoner euro, 517 miljoner kronor. Mer specifikt består budet av 40 miljoner euro + 5 miljoner euro i bonusar.
Garnacho, som mestadels agerat inhoppare under nye tränaren Ruben Amorim, värderas av United till 60 miljoner euro (690 miljoner kronor), enligt sajten.
Publicerad 2025-01-13 14:53