Det såg ju länge helt okej ut för Malmö FF.
Andreas Ulmer vänsterdundrade visserligen in 1-0 till Salzburg bakom Johan Wiland, via både ribba och stolpe, efter en snabb hörnvariant i den 51:a minuten.
Men en uddamålsförlust på bortaplan i ett dubbelmöte är allt annat än en mardröm inför en returmatch, vilket inte minst just MFF visade i fjol.
Salzburg låg på och träffade både ribban och stolpen, men 1-0 såg ut att bli slutresultatet.
Då kom några för Malmö FF ödesdigra ögonblick. Först slog Yoshimar Yotún en kort passning till mittbacken Felipe Carvalho som i eget straffområde tog emot bollen, men inte såg den framstormande norrmannen Håvard Nielsen. Carvalho kom in sent och orsakade den straff som Martin Hinteregger dundrade in till 2-0 i den 89:e minuten.
- Det är en jävligt onödig straff. Vi ska få bort bollen mycket tidigare, säger Johan Wiland till expressen.se.
Protesterade
MFF-spelarna protesterade och gjorde det inte mindre när anfallaren Nikola Djurdjic strax därefter gick omkull i offensivt straffområde - efter en tuff satsning av Salzburg-backen Paulo Miranda - utan att få mer än en hörna med sig.
Ytterbacken Anton Tinnerholm ville inte kommentera den italienske domaren Luca Bantis insats. Men sade ändå till Expressen:
- Kommer man ut i Europa som svenskt lag så får man räkna med att man inte får någonting med sig.
I fjol kom MFF till Österrike för möte med Salzburg i den första matchen i den sista kvalomgången till Champions League-gruppspelet.
90 minuter senare hade det svenska mästarlaget via Emil Forsbergs sena 1-2-reducering kommit undan med blotta förskräckelsen. Och efter 3-0 på hemmaplan blev Malmö FF första svenska lag på 14 år att ta sig till det pengastinna gruppspelet.
Ett år senare var det dags igen, men den här gången i den tredje kvalomgången.
Nya lag
Om mycket av förhandssnacket handlade om att det till stora delar är ett nytt MFF - endast Tinnerholm, Enoch Kofi Adu och Markus Rosenberg var kvar från fjolårets möte - så var läget det motsvarande hos den österrikiska mästaren. Salzburg fick dessutom klara sig utan storstjärnan, lagkaptenen och skyttekungen Jonathan Soriano som sent tvingades kasta in handduken.
Två saker var tydliga under matchen. Malmö FF är inte lika vasst som för ett år sedan. Salzburg är det inte heller.
Frågan är om årets MFF är kapabelt att upprepa fjolårets vändning på hemmaplan den 5 augusti.
- Vi vann med 3-0 hemma i fjol så vi kan absolut göra det i år också. Får vi den stämningen som vi hade i fjol så blir det en extra spelare. Inget är omöjligt då, säger Anton Tinnerholm.