Den svenska stjärnan Kosovare Asllani riktade kritik mot klubbarna och menade att de misslyckats med sin marknadsföring.
- Det ska bli kul med VM och att återvända till Frankrike som jag tycker har gått i bräschen för damfotbollen med framför allt PSG och Lyon, och det är några till länder som har hakat på där. Tyskland, England och nu kommer Italien och Spanien också. Vi i Sverige har väl stått lite stilla, sa hon i måndags.
På frågan om varför hon trodde att Sverige stått stilla svarade hon:
- Under alla år har jag efterlyst investering och marknadsföring kring damfotbollen. Folk har ju börjat investera otroligt mycket mer än tidigare i de här länderna, kolla på England där stora sponsorer går in och pumpar, Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien.
- Men i Sverige ser det inte likadant ut. Jag kan ju tycka att det fortfarande är så att man knappt vet när vi spelar match i damallsvenskan för att det inte syns, och man måste synliggöra för att vi ska få publik. Investering och marknadsföring, där har vi hamnat efter i Sverige. Det är principgrejer att man ska lyfta produkten men tyvärr så halkar Sverige efter när det kommer till de här bitarna.
Nu svarar EFD:s, Elitfoboll Dam, kommersiella chef Linda Wijkström på Asllanis kritik.
- Jag håller inte med ”Kosse” om att det inte investeras i marknadsföring då vi har siffror på både ökat intresse och ökade investeringar, säger Wijkström till TT.
Hon fortsätter med att ge exempel:
- Vi har dubblerat intäkterna till ligan på två år. Förra året skrevs avtal om 185 miljoner kronor in i ligan, från både huvudsponsorn Svenska Spel och från titelsponsorn Obos.