Chelsea vände i toppmötet mot Manchester City – går upp i serieledning
Women´s Super League
Chelsea hamnade i underläge i toppmötet mot Manchester City.
Då slog laget till med två mål på tre minuter och vann med 2-1, vilket tar laget upp i serieledning.
Foto: Bildbyrån
Det var en match mellan fjolårstvåan Manchester City och fjolårstrean Chelsea under söndagen, när Magdalena Eriksson och Jonna Anderssons Chelsea tog emot City i WSL.
Efter en mållös första halvlek tog Manchester City ledningen efter en kvart i den andra när Caroline Weir placerade in Keira Walshs inlägg med foten.
Men Chelsea skulle vända och ta hem alla tre poäng. Bethany England nickade först in kvitteringen i den 79:e minuten, innan Maren Mjelde var sist på bollen för 2-1 i den 81:a minuten.
Det blev matchens sista mål och Chelsea vann med 2-1, där både Magdalena Eriksson och Jonna Andersson spelade hela matchen i lagets backlinje. Segern tar Chelsea upp i tillfällig serieledning i en haltande tabell, där de leder en poäng före Arsenal och Manchester City.
Publicerad 2019-12-08 kl 15:03