Eliasson med viktig assist – men Bristol utanför play off-platserna i Championship
Championship
Niclas Eliasson stod för en viktig assist när Bristol räddade poäng mot Reading.
Men poängtappet gör också att Bristol hamnar under play off-strecket med bara fyra matcher kvar av Championship.
Foto: Bildbyrån
Niclas Eliasson har fått förtroende under säsongen i Bristol City och har stått för två mål och fem assist. På fredagen utökade svensken poängskörden ytterligare när han spelade fram till Josh Brownhills kvittering i den 72:a minuten mot Reading.
Reading hade tagit ledningen genom Yakou Meite i den frösta halvleken, och de två målen blev de enda i matchen. För Reading innebar den en viktig poäng i bottenstriden, men för Bristol kan poängtappet bli dyrt.
För samtidigt vann Middlesbrough hemma mot Stoke efter att Britt Assombalongas gjort matchens enda mål redan i den andra minuten. Det gör att Bristol tappar den sista play off-platsen till Middlesbrough med en poängs marginal med fyra matcher kvar att spela.
Bristol har dock en match mer kvar att spela än Middlesbrough, precis som närmast jagande Derby som ligger två poäng efter Bristol.
Publicerad 2019-04-19 kl 19:04