Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Girouds revansch - sköt Arsenal till seger efter självmålet

Premier League

Oliver Giroud blev olyckligt självmålsskytt och gav Sunderland en kvittering i den första halvleken. Arsenal-anfallaren tog dock revansch på sig själv och nickade London-laget till en 2-1-seger.

Foto: SCANPIX

Ola Toivonen var tillbaka från start för Sunderland när laget gästade Arsenal på Emirates Stadium.

I den 33:e minuten kom matchens första mål när Mesut Özil spelade in bollen till Joel Campbell. Costa ricanen stod för ett kyligt avslut fram till 1-0.

På tilläggstid i den första halvleken slog Sunderland en frispark som ställde till det för Arsenal. Bollen gick mellan benen på Ola Toivonen innan Oliver Giroud sträckte fram benet och styrde in bollen i eget mål till 1-1.

I den andra halvleken skulle Giroud få revansch. Fransmannen nickade in bollen och gav Arsenal ledningen igen.

På tilläggstid satte Aaron Ramsey dit 3-1 och säkrade tre poäng för Arsenal i toppstriden i Premier League. Sunderland får fortsätta kriga i botten.

Annons
LIVEMATCH
Clock'
MATCHFAKTA
Straffar
-
Aggregerat resultat
-
Målskyttar
Varningar / Utvisningar
Liga / Turnering
Publik
# Lag S V O F +/− P
1 Liverpool Champions League 22 16 5 1 31 53
2 Arsenal Champions League 23 12 9 2 22 45
3 Nott'm Forest Champions League 23 13 5 5 10 44
4 Newcastle Champions League 23 12 5 6 13 41
5 Chelsea Europa League 22 11 7 4 17 40
Publicerad 2015-12-05 kl 17:51
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS