Anthony Elanga imponerar i Premier League och gjorde på onsdagen sin andra raka match från start i Manchester United. Då kom också hans andra ligamål när han i den 55:e minuten satte 1-0 mot Brentford.
Efter 3-1-segern hyllades svensken av sin tränare Ralf Rangnick
- Han var enastående i andra halvlek. Han lade ner ett hårt arbete i spelet mot bollen (presspelet) och fick sen göra det första målet.Han har visat framfötterna från dag ett. Jag hade hört talas om hans namn tidigare och efter att tittat på några Youtube-klipp med honom så tänkte jag: "Den här killen är riktigt bra", sa han.
Rangnick är inte ensam om att imponeras av Elanga. När Fotbollskanalen når förbundskapten Janne Andersson säger han så här om Elangas mål.
"Väldigt roligt att se Anthony göra mål och ta för sig på den höga nivå han är på. Han har haft en mycket bra utveckling senaste åren och det ska bli kul att fortsätta följa honom". skriver han via sms.
Om två månader spelar Sverige VM-playoff mot Tjeckien. Fortsätter Elanga göra det lika bra i Manchester United så kan det bli svårt för Janne Andersson att hålla yttern utanför truppen.
"Trupputtagningen till playoff är fortfarande rätt långt fram i tiden och vi vet att mycket kan hända, men Anthony är en spelare som vi följt och fortsätter följa noga", menar Andersson.
Elangas mål kom efter att Fred lyft in en boll i straffområdet till svensken som tog emot och nickade in 1-0.