Efter en framgångsrik höstinledning har Chelseas säsong tagit en vändning under den senaste månaden. Den oavgjorda matchen mot Aston Villa på måndagskvällen innebar att man nu tagit blott en seger på de senaste fem matcherna.
I lördags åkte man dessutom på en 3-1-förlust mot krisande Arsenal.
- Det var en bra insats. Men mycket går emot oss för tillfället. När man är inne i en tuff period får man inte med sig så mycket. För en månad sedan skulle vi vunnit den här matchen, säger Frank Lampard till BBC.
- De (Aston Villa) är ett bra lag, men vi skapade en hel del farliga lägen. För några veckor pratade folk om oss som titelutmanare, det här är bara en lite tuffare period för oss.
Ben Chillwell assisterade till Olivier Girouds ledningsmål på Stamford Bridge.
- Han (Lampard) var mycket mer nöjd idag jämfört med senast. Men en poäng räcker inte, det är matcher som dessa vi vill vinna. Insatsen och inställningen var bättre idag. De hade ett läge och gjorde mål på det, säger Chilwell och tillägger:
- Vi är såklart besvikna. Men vi fortsätter jobba hårt, laget som vi har är riktigt bra och spelarna håller högsta klass.