Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Svennis köper County före jul

England

Sven-Göran Eriksson kommer att köpa in sig som delägare i Notts County före jul enligt Sport-Expressen. Priset för tio procent ligger på en miljon pund.

Ägarna Munto Finans och Quadbank har klartgjort att de vill lämna och sälja Notts County. Och under förra veckan spekulerades det kring om att sportchefen Sven-Göran Eriksson skulle köpa in sig i klubben och tillsammans med ordföranden Peter Trembling ta över County. Enligt Sport-Expressen blev affären klar igår och övertagandet kommer att bli klart före jul. Svennis och Trembling ska ha suttit i intensiva förhandlingar med ägarna de senaste dagarna och svensken försöker nu sälja ut delar i klubben till andra intressenter. Priset för en andel på tio procent ska ligga på en miljon pund.

Anledningen till att Svennis går in och köper klubben tros vara att County är skyldig honom en stor summa pengar i utebliven lön. Svensken ska istället för betalning få andelar i klubben.

Annons
Publicerad 2009-12-14 kl 12:15
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS