När startelvorna inför matchen blev officiella blev det klart att Manchester United ställde upp med flera stjärnor utanför startelvan. Samtidigt var det redan klart på förhand att Victor Nilsson Lindelöf inte skulle delta i cuptillställningen med anledning av skadeproblem. En annan svensk, Ken Sema, började på Watfords bänk, trots att han tidigare under säsongen varit så gott som ordinarie.
Trots att Ole Gunnar Solskjær mönstrade en elva utan flera av lagets mest betydande spelare var det hans United som spräckte nollan. Den som stod för mötets första mål var Scott McTominay, som kunde nicka in bollen efter en framspelning av Alex Telles.
Skottens fullträff betydde inte bara att United kunde kliva in i Old Traffords katakomber vid pausvilan i ledning, 1-0, utan dessutom att laget kunde segra med uddamålet efter 90 spelade minuter. McTominays mål blev alltså matchens enda.
- Vi började riktigt bra, vi flyttade bollen bra och hade några goda kombinationsspel mellan varandra, säger matchhjälten Scott McTominay till BT Sport efter matchen och fortsätter:
- Därefter kunde vi inte hitta tillbaka och i den andra halvleken spelade vi inte på i närheten av den nivån vi ska vara på.
Till följd av segern mot Watford, vars svensk - Ken Sema - hoppade in i den 58:e minuten, är Manchester United vidare från FA-cupens 32-delsfinal.
Startelvor:
Manchester United: Henderson - Williams, Bailly, Tuanzebe, Telles - van de Beek, McTominay - Mata, Lingard, James - Greenwood.
Watford: Bachmann - Navarro, Troost-Ekong, Sierralta, Masina - Sarr, Chalobah, Hughes, Zinckernagel - Gray, Pedro.