Första matchen i Portugal slutade med den 2-1 seger för hemmalaget efter två distansskott. Haitam Aleesamis reducering kan visa sig avgörande efter returen som spelas på torsdag. Belenenses har inte många hemligheter.
– Vi kommer antagligen att göra några byten i startuppställningen sen senast. Vi vet att Göteborg är ett bra lag, ett internationellt bra lag. De vann med 6-0 i helgen. Men det är ingen fara vi kommer göra minst ett mål i Göteborg, säger Sa Pinto.
Nycklarna för Belenenses är att stänga Blåvitts kanter med Sören Rieks och Jakob Ankersen i spetsen.
– De är väldigt duktiga på kanterna, bra på höjdbollar. De flesta i deras lag är över 1,80 så vi kommer vara aktsamma för det spelet. Blåvitt kommer vara mer offensiva nu, säger Sa Pinto.
Du låter säker på att ni går vidare?
– Givetvis är det 50/50. Men allt ansvar ligger på IFK som måste göra mål. Därför har jag känslan att gå vidare.
Hur kommer ni såra IFK?
– Det vet jag i mitt huvud men det berättar jag inte …
För kaptenen Goncalo Brandao är det lite av en dröm att spela i Europa.
– Alla drömmar om Europa. Vi är fokuserade på att gå vidare och alla drömmer om Europa. Vi kommer göra allt för att fortsätta i Europa.