Några timmar före Finlands VM-kvalmatch mot Island som slutade 2-3 stoppades CSKA-mittfältaren Roman Eremenko från att spela.
Skälet var att Europeiska fotbollsförbundet, Uefa, stängt av Eremenko i 30 dagar av disciplinära skäl.
- En enorm överraskning. Vi fick besked av Uefa klockan 14.30, då hade vi redan gjort alla förberedelser och samlats för en matchgenomgång. Och så kom beskedet, det var tufft, sade förbundskaptenen Hasse Backe.
Enligt medieuppgifter i Ryssland handlar Uefa-avstängningen om att Eremenko ska ha snusat, rapporterar L'Equipe. Snus är dock inte dopingklassat.
Eremenko missar CSKA Moskvas Champions League-matcher mot Monaco den 18 oktober och den 2 november. Moskva-klubbens talesman Sergej Aksenov säger till ryska medier att Uefas disciplinkommitté ska ta ett beslut i ärendet inom en månad. Aksenov vill inte kommentera skälet till avstängningen.