Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

FÖRSÄSONGSGUIDEN
22t

FÖRSÄSONGSGUIDEN: Så laddar allsvenska lagen upp i vinter

Foto: Bildbyrån

Den allsvenska försäsongen är här igen. 
Fotbollskanalen har sammanställt alla de 16 lagens upplägg, med träningsläger och matcher, inför seriepremiären i april.

En hel del kan fortfarande hända och bokas in, men de allsvenska klubbarnas scheman under försäsongen börjar sätta sig.

De stora ändringarna som kan komma att ske är efter att svenska cupens gruppspel tagit slut. Den 10/11 mars spelas kvartsfinalerna och den 17/18 mars spelas semifinalerna i turneringen och de träningsmatcher som redan nu bokats in av lag som tar sig dit kommer alltså att ställas in. På samma sätt kan det alltså tillkomma matcher vid de tillfällena för lag som inte tar sig vidare i cupen.

Dessutom har långt ifrån alla klubbar presenterat hur de kommer att genrepa inför den allsvenska premiären.

Schemat nedan är helt enkelt ett preliminärt sådant.

C More sänder över 100 försäsongsmatcher. Samtliga gruppspelsmatcher i svenska cupen kan streamas på cmore.se.

***

AIK

Träningsläger:
29 januari-9 februari - Dubai (Förenade Arabemiraten) 

Matcher:
20 januari - IK Frej Täby (B), klockan 13.50, C More Fotboll           
27 januari - FC Inter Åbo (H), klockan 13.00, C More Fotboll       
27 januari - FC Inter Åbo (H), klockan 16:00 (U-lag med blandning av A-lagsspelare, U19-spelare och provspelare från Vasalund) 
3 februari - FC Midtjylland (Dubai), klockan 13.00, Sportkanalen
7 februari - Sjachtar Donetsk (Dubai), klockan 13.00, C More Fotboll
17 februari - Syrianska FC (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Fotboll
24 februari - IK Oddevold (B, svenska cupen), klockan 16.00, C More Fotboll
4 mars - Halmstads BK (H, svenska cupen), TBA

________________________________ 

BK HÄCKEN

Träningsläger:
1-13 februari - Dubai (Förenade Arabemiraten) 

Matcher:
23 januari - Utsiktens BK (H)
27 januari - Sarpsborg (H), klockan 14.55, C More Live 4                
5 februari - FC Astana (Dubai), klockan 17.00, C More Fotboll
10 februari - Shandong Luneng FC (Dubai), klockan 17.00, C More Live
18 februari - IFK Värnamo (H, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live 3
25 februari - Norrby IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 4
3 mars - Gif Sundsvall (H, svenska cupen), TBA
24 mars/25 mars – Falkenberg - TBA

________________________________

DALKURD FF

Träningsläger:
27 januari-7 februari - Algarve (Portugal) 

Matcher:
25 januari - IK Frej Täby (B), klockan 16.00, C More Fotboll
30 januari - Shamrock Rovers (Algarve), klockan 20.30, C More Fotboll
3 februari - Jablonec (Algarve), klockan 16.00, C More Play
5/6 februari - Placeringsmatch i Atlantic Cup (Algarve), TBA
18 februari - Malmö FF (B, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live
25 februari - IF Brommapojkarna (B, svenska cupen), klockan 15.00,
4 mars - Gefle IF (H, svenska cupen), TBA
10 mars - Gif Sundsvall (B) - TBA
24/25 mars - Motstånd ej klart

________________________________ 

DJURGÅRDENS IF

Träningsläger:
16-28 januari - Kapstaden (Sydafrika) 

Matcher:

22 jan - Ajax Cape Town (match under lägret i Kapstaden), tid ej klart.
3 februari - HJK Helsingfors (H)
10 februari - FK Bodö/Glimt (H), klockan 15.00, C More Fotboll
19 februari - Degerfors (H, svenska cupen), klockan 19.00, C More Fotboll
24 februari - IK Frej Täby (B, svenska cupen), klockan 12.00, C More Live
3 mars - Jönköpings Södra (H, svenska cupen) - TBA
17 mars - IK Sirius (H) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
24 mars - IF Brommapojkarna (B), klockan TBA, C More Fotboll

________________________________ 

GIF SUNDSVALL

Träningsläger:
1-8 februari - Salou (Spanien) 

Matcher:
20 januari - IK Sirius (B), klockan TBA
24/25 januari - Östersunds FK (H), klockan TBA
3 februari - Helsingborgs IF (Salou), klockan TBA, C More Fotboll
6 februari - GAIS (Salou), klockan TBA, C More Fotboll
17 februari - Norrby IF (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live 4
24 februari - IFK Värnamo (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Play
25 februari - Umeå FC (H), klockan TBA
3 mars - BK Häcken (B, svenska cupen), klockan TBA
10 mars - Dalkurd FF (H) (OBS! Ställs in vid cupkvartsfinal)
17 mars - Hammarby IF (H) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)

________________________________ 

HAMMARBY IF

Träningsläger:
27 januari-6 februari - Algarve (Portugal) 

Matcher:
13 januari - HJK Helsingfors (B), klockan 12.55, C More Fotboll                     
30 januari - Jablonec (Algarve), klockan 16.00, C More Fotboll
3 februari - Shamrock Rovers (Algarve), klockan 21.00, C More Fotboll
5/6 februari - Placeringsmatch i Atlantic Cup (Algarve), klockan TBA
10 februari - IK Frej Täby (B), klockan 13.50, C More Live
18 februari - Vasalunds IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Fotboll
25 februari - Gais (H, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live
4 mars - IF Elfsborg (B, svenska cupen), klockan TBA
17 mars - Gif Sundsvall (B) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
25 mars - IFK Norrköping (H), klockan TBA, C More Fotboll

________________________________

IF BROMMAPOJKARNA

Träningsläger:
6-14 februari - Cypern

Matcher:
20 januari - AFC Eskilstuna IF (H), klockan 14.00, C More Live
27 januari - IK Sirius (H), klockan 14.00, C More Live
3 februari - IK Frej Täby (B), klockan TBA
10 februari - Cukaricki (Cypern), klockan TBA
Ytterligare en match under lägret på Cypern - motstånd ej klart
18 februari - Gefle IF (H, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live 2
25 februari - Dalkurd FF (H, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 2
4 mars - Malmö FF (B, svenska cupen), klockan TBA
10 mars - VPS (OBS! Ställs in vid cupkvartsfinal)
24 mars - Djurgårdens IF (H), klockan TBA, C More Fotboll

________________________________ 

IF ELFSBORG

Träningsläger:
24 januari-3 februari - Gran Canaria (Spanien) 

Matcher:
20 januari - Sarpsborg (H), klockan TBA
29 januari - SK Brann (Gran Canaria), klockan TBA
10 februari - Örgryte IS (H), klockan 13.00, C More Fotboll
19 februari - Gais (H, svenska cupen), klockan 19.00, C More Live 2
25 februari - Vasalunds IF (B, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live 2
4 mars - Hammarby IF (H, svenska cupen), klockan TBA
24 mars - Halmstads BK (B), klockan TBA

________________________________ 

IFK GÖTEBORG

Träningsläger:
31 januari-10 februari - Murcia (Spanien) 

Matcher:
20 januari - Ålborg (H), klockan 13.00, C More Live 3
27 januari - Stabaek (H), klockan 16.00, C More Fotboll
3 februari - Odense (Murcia), klockan 15.00, C More Fotboll
9 februari - motstånd ej klart (Murcia), klockan TBA
17 februari - Varbergs Bois (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live 3
24 februari - Östers IF (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Play
4 mars - IK Sirius (B, svenska cupen), klockan TBA
24 mars - Örgryte IS (H), klockan 13.00, C More Fotboll

________________________________ 

IFK NORRKÖPING 

Träningsläger:
27 januari-7 februari - Algarve (Portugal) 

Matcher:
29 januari - Beijing Sinobo Guoan FC (Algarve), klockan 20.30, C More Fotboll
2 februari - HNK Rijeka (Algarve), klockan 16.00, C More Fotboll
5/6 februari - Placeringsmatch i Atlantic Cup (Algarve), klockan TBA
13 februari - Jönköpings Södra (H), klockan TBA
17 februari - Helsingborgs IF (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Fotboll
24 februari - Tvååkers IF (B, svenska cupen), klockan 14.00, C More Fotboll
3 mars - Örebro SK (H, svenska cupen), klockan TBA
17 mars - Kalmar FF (B) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
25 mars - Hammarby IF (B), klockan TBA, C More Fotboll

________________________________  

IK SIRIUS 

Träningsläger:
31 januari-10 februari - Vilamoura (Portugal) 

Matcher:
20 januari - Gif Sundsvall (H), klockan TBA
27 januari - IF Brommapojkarna (B), klockan 14.00, C More Live
17 februari - Östers IF (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live 2
25 februari - Varbergs Bois (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 3
4 mars - IFK Göteborg (H, svenska cupen), klockan TBA
17 mars - Djurgårdens IF (B) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
24 mars - Gefle IF (B), klockan TBA

________________________________ 

KALMAR FF

Träningsläger:
29 januari-9 februari - Estepona (Spanien) 

Matcher:
5 februari – Lokomotiv Moskva (Estepona), klockan TBA, C More Fotboll
8 februari - Sarpsborg 08 (Estepona), klockan TBA, C More Fotboll
17 februari - Åtvidabergs FF (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live 3
25 februari - Trelleborgs FF (H, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live 4
3 mars - Östersunds FK (B, svenska cupen), klockan TBA
10 mars - Jönköpings Södra (H) (OBS! Ställs in vid cupkvartsfinal)
17 mars - IFK Norrköping (H) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
24 mars - Östers IF (H), klockan TBA

________________________________ 

MALMÖ FF

Träningsläger:
29 januari-9 februari - Florida (USA) 

Matcher:
20 januari - Fremad Amager (H), klockan TBA
26 januari - FC Flora (H), klockan TBA
3 februari - New England Revolution (Florida), klockan TBA
8 februari - DC United (Florida), klockan TBA
18 februari - Dalkurd FF (H, svenska cupen), klockan 17.00, C More Live
25 februari - Gefle IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Fotboll
4 mars - IF Brommapojkarna (H, svenska cupen), klockan TBA

________________________________

TRELLEBORGS FF

Träningsläger:
Eventuellt läger någon gång mellan 9 februari och 25 februari

Matcher:
27 januari - IFK Värnamo (H), klockan TBA
3 februari - Östers IF (H), klockan TBA
9 februari - Östersunds FK (B, svenska cupen), klockan TBA
25 februari - Kalmar FF (B, svenska cupen), klockan TBA
3 mars - Åtvidabergs FF (H, svenska cupen), klockan TBA
17 mars - Halmstads BK (B) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
25 mars - Gais (B), klockan TBA

________________________________

ÖSTERSUNDS FK

Träningsläger:
11-21 januari - Teneriffa (Spanien)
25 januari-4 februari - Marbella (Spanien) 

Matcher:

11-21 januari - Eventuellt match mot Motherwell (Teneriffa), klockan TBA
24/25 januari - Gif Sundsvall (B), klockan TBA
25 jan-4 feb - Eventuellt match mot Lokomotiv Moskva (Marbella), klockan TBA
25 jan-4 feb - Eventuellt match mot Dynamo Kiev (Marbella), klockan TBA
9 februari - Trelleborgs FF (H, svenska cupen), klockan 19.00, C More Fotboll
15 februari - Arsenal FC (H, Europa League)
22 februari - Arsenal FC (B, Europa League)
26 februari - Åtvidabergs FF (B, svenska cupen), klockan 19.00, C More Fotboll
3 mars - Kalmar FF (H, svenska cupen), klockan TBA
8 mars - Eventuell åttondelsfinalmatch i Europa League
15 mars - Eventuell åttondelsfinalmatch i Europa League

________________________________ 

ÖREBRO SK

Träningsläger:
29 januari-7 februari - Murcia (Spanien) 

Matcher:
19 januari - Linköping (H), klockan TBA
23 januari - Karlslund (H), klockan TBA
24 januari - Rynninge (H), klockan TBA
1 februari – Dudelang, klockan 15.00, C More Fotboll
5 februari - FC Seol, klockan 15.00, C More Live
11 februari - Degerfors IF (H), klockan 13.00, C More Fotboll
18 februari - Tvååkers IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 2
24 februari - Helsingborgs IF (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live 4
3 mars - IFK Norrköping (B, svenska cupen), klockan TBA
24 mars - AFC Eskilstuna (H), klockan 14.00, C More Live

________________________________

Källor: Fotbollskanalen, Svenska Fotbollförbundets hemsida, klubbarnas hemsidor, Sundsvalls Tidning, theatlanticcup.com, Borås Tidning, brann.no, Norrköpings Tidningar, 24kalmar.se, dubai-internationalcup.com

OBS! SCHEMAT ÄR PRELIMINÄRT OCH KAN ÄNDRAS.

C More sänder över 100 försäsongsmatcher. Samtliga gruppspelsmatcher i svenska cupen kan streamas på cmore.se.

Följ uppladdningen hos C More!

C More sänder över 100 försäsongsmatcher inför den allsvenska premiären 2018.

- Se hela uppladdningen 2018 hos C More -

Publicerad 2018-01-23 kl 13:42

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER