Efter tre säsonger i Juventus har Matthijs de Ligt tagit nästa steg i karriären. Nyligen blev det klart att Bayern München värvar 22-åringen - som skrivit på ett kontrakt till 2027.
En tuff debutsäsong i Juve-tröjan följdes upp med två år då de Ligt fick en allt större roll i laget. Han medger att det först var svårt att anpassa sig till den italienska spelstilen.
- Det är ett helt annorlunda sätt att spela försvarsspel (i Italien). I Ajax pressar du högt, du tar risker. I Juventus handlar det mer om vad som är bakom dig, säger de Ligt till ESPN.
- I Italien är också tempot i ligan lite långsammare. Italien har vunnit fyra VM-titlar med den spelstilen, så jag förstår helt och hållet att de känner att det är rätt sätt att försvara på.
De Ligt berättar vidare att han gick till Juventus från Ajax 2019 för att spela anfallsfotboll, något som har förändrats efter att Massimiliano Allegri tagit över huvudtränaruppdraget.
- Jag kom till Juventus med idén om att spela mer offensiv fotboll, eftersom (Maurizio) Sarri var tränare och han hade ett väldigt bra namn i världsfotbollen och spelade fantastisk anfallsfotboll med Napoli och Chelsea. Jag förväntade mig mer av Ajax-stilen, men tyvärr fick han sparken ett år efter.
Totalt noterades Matthijs de Ligt för åtta mål samt tre assist på 117 matcher i Juventus-tröjan.