Juventus har ett hårt grepp om titeln när Serie A går in i sitt slutskede. Under gårdagen tog man en ny planenlig seger mot Chievo – och satte därmed press på toppkonkurrenterna. Men både Napoli och Roma gav svar på tal.
Roma besegrade Bologna med 3-0, för andra gången den här säsongen, efter att lagets målkung Edin Dzeko avslutat målskyttet. Bosniern är tydlig med att man inte gett upp tankarna på titeln.
- Vi måste ta det match för match. Vi har bara några matcher kvar i ligan nu. Vi är där uppe och vi måste tro på det, samtidigt som det är viktigt att försvara andraplatsen, säger han till klubbens hemsida.
För Roma kom segern dessutom som en fin revansch efter att man slagits ut ur Coppa Italia av värsta rivalen Lazio.
- Det är aldrig kul att åka ut ur cupen. Vi är alla besvikna över hur det slutade men visste att vi hade ytterligare åtta matcher kvar att spela, vilket inleddes i dag. Vi är fokuserade inför slutspurten.
Även ligatrean Napoli tog tre poäng under söndagen då man gjorde processen kort med Lazio på bortaplan. Slutresultatet skrevs till 3-0 efter att Lorenzo Insigne gjort mål 13 och 14 i ligaspelet den här säsongen.