Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Zlatan säljer lyxvilla i Malmö - vill stanna utomlands och avsluta karriären

Italien

Zlatan Ibrahimovic säljer lyxvillan i Malmö. Han vill bo utomlands och allsvenskan tycks mer eller mindre utesluten.
- Det har vi väl förstått sedan tidigare, säger Per Ågren till fotbollskanalen.se.

Zlatan Ibrahimovic har beslutat sig för att sälja sin stora fastighet i hemstaden Malmö, uppger nyhetsbyrån TT.

"Anledningen till försäljningen är att vi bestämt oss för att fortsätta bo utomlands även efter karriären" säger den svenske Milanstjärnan i ett pressmeddelande från sitt svenska varumärkesbyrå The perfect brands.

- Det stämmer. De spenderar så lite tid där. Det är fullt korrekt, säger Victoria Egler på The perfect brands till TT.

- Det finns inte mycket mer att säga än så.

När fotbollskanalen.se ringer MFF-sportchefen Per Ågren känner han inte till beskedet från Ibrahimovic och har därför svårt att kommentera saken närmare.

Annons

- Detta var nyheter för mig, absolut, säger Ågren.

Innebär det att ni kan glömma Zlatan, tror du?
- Det är inte lätt att veta. Självklart har man hoppats på både honom och många andra gamla Malmöspelare, men han har ju tidigare signalerat att han nog inte avslutar sin karriär i Sverige. Men visst har visst hopp funnits.

Hade du fått någon signal om om husförsäljningen på förhand?
- Nej, inte jag personligen. Men Zlatan och familjen har säkert goda grunder till detta, säger Ågren.

Enligt uppgift kostade huset 30 miljoner kronor — och har därefter renoverats för mycket stora summor. Frågan är vad villan kan ge vid en försäljning.

- Det är en helt omöjlig fråga, säger Mathias Blomberg, kontorschef på mäklarfirman Skeppsholmen Sotheby's international realty i Malmö.

Kan priset påverkas av att det är Zlatans hus?

Annons
- Kanske, kanske inte. Det är så svårt det här, när kända personer har gått in och köpt fastigheter. Det är väl ingen som egentligen vet vad priset var för fastigheten. Det snackas så enormt mycket.

- Närliggande fastigheter har väl gått för kring 19 miljoner. Om det skulle påverka priset att det är just Zlatan som har ägt det här, det vågar jag faktiskt inte svara på. Ibland ja och ibland nej.

Publicerad 2012-03-20 kl 13:27
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS