Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Efter förlusten mot Sverige - Queiroz lämnar Iran

Landslag

Förlusten mot Sverige blev hans sista insats. Irans förbundskapten Carlos Queroz bryter kontraktet med Iran i förtid.

Foto: Scanpix

Egentligen var tanken att portugisen skulle stanna över VM 2018, och så sent som i höstas förlängde han sitt kontrakt. Men nu står det klart att Queiroz, som tog över förbundskaptensjobbet 2011, redan nu tackar för sig. Därmed blev Sveriges 3-1-seger i Stockholm på tisdagen hans sista framträdande som Irans tränare.

- Jag är stolt över spelarna och laget, och det vi åstadkommit tillsammans de fyra senaste åren. Det känns lite sorgligt att gå vidare, men sådant är livet och nu ser jag fram emot nya utmaningar, säger han.

Carlos Queiroz har tidigare under sin karriär bland annat tränat real Madrid och varit assisterande manager till Alexa Ferguson i Manchester United.

Annons
Publicerad 2015-04-01 kl 23:31
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS