Han berättar att sammanträdet mer var som en informell diskussion än en regelrätt anställningsintervju och att snacket kretsade kring Lagerbäcks syn på fotboll, snarare än konkreta detaljer som löner och avtalslängd.
- Vi pratade om mina erfarenheter och vad jag har för grundtankar. Jag har en positiv känsla så här efteråt.
Hur sugen är du på att ta över Nigeria?
- Det vore en klart intressant utmaning, men jag vill egentligen avvakta att säga så mycket innan det eventuellt kommer ett erbjudande.
När tror du att du får besked från fotbollförbundet?
- Inom ett, max två dygn har de sagt. Jag väntar och ser helt enkelt.
Hur fungerar det med hemresa, har du inte bokat in en sådan?
- Jo, jag har en tidsplan för när jag ska åka. Men frågan är om det blir så eller inte. Det beror ju på när Nigerias representanter meddelar sitt beslut.
Sverige spelade mot Nigeria i VM 2002, det var ju ett tag sedan. Vilken koll har du på deras landslag i dag?
- Hyfsat, tycker jag ändå. Det är inga problem.
Vad skulle du som tränare kunna bidra med till deras sätt att spela?
- Det har jag inte reflekterat över ännu. Och de frågorna avvaktar vi med ett tag. Det går ju att prata om först i ett senare skede när man vet hur det blir.
Sven-Göran Eriksson och Glenn Hoddle bland andra är också aktuella för jobbet. Har du pratat något med dem?
- Ja, vi har morsat men inte mer än så.
Ni har inte utbytt erfarenheter från era intervjuer?
- Nej, det har vi inte. Bara setts snabbt och hälsat.