Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

LANDSLAG

VM-fakta: VM-klara nationer och så spelas turneringen

Foto: Bildbyrån.

Nu är 30 av 32 lag klara för fotbolls-VM i Brasilien som spelas 12 juni-13 juli 2014:

Mexiko blev det 31:a och näst sista laget att kvalificera sig för fotbolls-VM i Brasilien som spelas 12 juni-13 juli 2014.

Sex lag blev VM-klara på tisdagskvällen: Portugal, Frankrike, Kroatien, Grekland, Ghana och Algeriet.

24 sedan tidigare VM-klara lag: Brasilien (värdnation), Argentina, Colombia, Chile, Ecuador, USA, Costa Rica, Honduras, Iran, Sydkorea, Japan, Australien, Belgien, Italien, Tyskland, Nederländerna, Schweiz, Ryssland, Bosnien-Hercegovina, England, Spanien, Nigeria, Elfenbenskusten och Kamerun.

Natten till torsdagen, svensk tid, blir det sista laget klart. Uruguay vann den första matchen mot Jordanien med 5-0.

Fotbolls-VM lottas den 6 december i Costa do Sauipe, 76 kilometer från VM-staden Salvador.
När: Lottningen inleds klockan 16.00 (svensk tid).

Hur: De åtta toppseedade nationerna är Brasilien, Spanien, Tyskland, Argentina, Colombia, Belgien och Schweiz. Uruguay blir toppseedat vid förväntad playoff-seger mot Jordanien, annars tar Nederländerna den åttonde platsen. Totalt ska de 32 lagen delas in i åtta grupper om fyra lag. Det är redan klart att Brasilien får position A1 och spelar sina gruppspelsmatcher i São Paulo, Fortaleza och Brasília.

Spelorter: Belo Horizonte (sex matcher: fyra grupp, åttondel, semi), Brasília (sju matcher: fyra grupp, åttondel, kvart, brons), Cuiabá (fyra gruppmatcher), Curitiba (fyra gruppmatcher), Fortaleza (sex matcher: fyra grupp, åttondel, kvart), Manaus (fyra gruppmatcher), Natal (fyra gruppmatcher), Porto Alegre (fem matcher: fyra grupp, åttondel), Recife (fem matcher: fyra grupp, åttondel), Rio de Janeiro (sju matcher: fyra grupp, åttondel, kvart, final), Salvador (sex matcher: fyra grupp, åttondel, kvart), São Paulo (sex matcher: fyra grupp, åttondel, semi).
Spelprogrammet (svenska tider)
Grupp A
 
12 juni: Brasilien-A2, São Paulo, 22.00.
13 juni: A3-A4, Natal, 18.00.
17 juni: Brasilien-A3, Fortaleza, 21.00.
18 juni: A4-A2, Manaus, 21.00.
23 juni: A4-Brasilien, Brasília, 22.00.
23 juni: A2-A3, Recife, 22.00.
Grupp B
 
13 juni: B1-B2, Salvador, 21.00.
13 juni: B3-B4, Cuiabá, 24.00.
18 juni: B4-B2, Porto Alegre, 18.00.
18 juni: B1-B3, Rio de Janeiro, 24.00.
23 juni: B4-B1, Curitiba, 18.00.
23 juni: B2-B3, São Paulo, 18.00.
Grupp C
 
14 juni: C1-C2, Belo Horizonte, 18.00.
14 juni: C3-C4, Recife, 24.00.
19 juni: C1-C3, Brasília, 18.00.
19 juni: C4-C2, Natal, 24.00.
24 juni: C4-C1, Cuiabá, 22.00.
24 juni: C2-C3, Fortaleza, 22.00.
Grupp D
 
14 juni: D1-D2, Fortaleza, 21.00.
15 juni: D3-D4, Manaus, 03.00.
19 juni: D1-D3, São Paulo, 21.00.
20 juni: D4-D2, Recife, 18.00.
24 juni: D4-D1, Natal, 18.00.
24 juni: D2-D3, Belo Horizonte, 18.00.
Grupp E
 
15 juni: E1-E2, Brasília, 18.00.
15 juni: E3-E4, Porto Alegre, 21.00.
20 juni: E1-E3, Salvador, 21.00.
20 juni: E4-E2, Curitiba, 24.00.
25 juni: E4-E1, Manaus, 22.00.
25 juni: E2-E3, Rio de Janeiro, 22.00.
Grupp F
 
15 juni: F1-F2, Rio de Janeiro, 24.00.
16 juni: F3-F4, Curitiba, 21.00.
21 juni: F1-F3, Belo Horizonte, 18.00.
21 juni: F4-F2, Cuiabá, 24.00.
25 juni: F4-F1, Porto Alegre, 18.00.
25 juni: F2-F3, Salvador, 18.00.
Grupp G
 
16 juni: G1-G2, Salvador, 18.00.
16 juni: G3-G4, Natal, 24.00.
21 juni: G1-G3, Fortaleza, 21.00.
22 juni: G4-G2, Manaus, 21.00.
26 juni: G4-G1, Recife, 18.00.
26 juni: G2-G3, Brasília, 18.00.
Grupp H
 
17 juni: H1-H2, Belo Horizonte, 18.00.
17 juni: H3-H4, Cuiabá, 24.00.
22 juni: H4-H2, Porto Alegre, 18.00.
22 juni: H1-H3, Rio de Janeiro, 24.00.
26 juni: H4-H1, São Paulo, 22.00.
26 juni: H2-H3, Curitiba, 22.00.
Åttondelsfinaler:
 
28 juni: 1A-2B, Belo Horizonte, 18.00.
28 juni: 1C-2D, Rio de Janeiro, 22.00.
29 juni: 1B-2A, Fortaleza, 18.00.
29 juni: 1D-2C, Recife, 22.00.
30 juni: 1E-2F, Brasília, 18.00.
30 juni: 1G-2H, Porto Alegre, 22.00.
1 juli: 1F-2E, São Paulo, 18.00.
1 juli: 1H-2G, Salvador, 22.00.
Kvartsfinaler:
 
4 juli: 1E/2F-1G/2H, Rio de Janeiro, 18.00.
4 juli: 1A/2B-1C/2D, Fortaleza, 22.00.
5 juli: 1F/2E-1H/2G, Brasília, 18.00.
5 juli: 1B/2A-1D/2C, Salvador, 22.00.
Semifinaler:
 
8 juli: 1A/2B/1C/2D-1E/2F/1G/2H, Belo Horizonte, 22.00.
9 juli: 1B/2A/1D/2C-1F/2E/1H/2G, São Paulo, 22.00.
Final:
 
13 juli: 1A/2B/1C/2D/1E/2F/1G/2H-1B/2A/1D/2C/1F/2E/1H/2G, Rio de Janeiro, 21.00. (TT)

Publicerad 2013-11-20 kl 23:14

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER