Vi var många som sett fram emot gigantmötet mellan Elfenbenskusten och Brasilien. Vi var alla hoppfulla att det skulle bli en jämn kamp mellan ett av Afrikas bästa lag och ett av världens bästa lag.
Vad fick vi? Jo, sorgliga scener från Soccer City. En fruktansvärt billig utvisning av Kaká efter att Keita filmat grovt. Luis Fabiano tog hjälp av handen på väg till ett mål och ljög för domaren. Och så ett nytt afrikanskt haveri.
Det är naturligtvis ingen skam att förlora mot Brasilien, men bara sett till hur Nordkorea spelade mot Dungas landslag så måste man vara besviken på att ett lag som innehåller tongivande spelare från Chelsea, Barcelona, Manchester City, Arsenal, Galatasaray, Sevilla och Lille inte kan stå upp bättre än vad Elfenbenskusten gjorde.
Under lång tid har vi fått höra att VM 2010 skulle bli Afrikas VM. I Sydafrika skulle kontinenten visa att man inte bara kunde anordna världens största idrottsevenemang utan även att något av Afrikas landslag (äntligen, enligt många) var redo att uppfylla profetian om att vinna VM, eller åtminstone gå riktigt långt.
Fortfarande är Kameruns kvartsfinal i VM -90 det bästa kontinenten åstadkommit.
Efter att Elfenbenskusten ganska enkelt rullats ut av ett i perioder starkt Brasilien och Sven-Göran Erikssons lag förlorat med 3-1 är det bara att konstatera: VM i Afrika är allt annat än Afrikas VM.
Lagen har bara tagit en seger hittills: Ghanas 1-0 mot Serbien. Kamerun är redan ute, Sydafrika, Nigeria, Algeriet är nära att följa efter.
Nigeria ska upp i en ödesmatch med Sydkorea och ”Super Eagles” måste lyfta rejält om man ska vinna den. Lars Lagerbäck har nog gjort vad han kan, men min känsla är att han behöver längre tid än några veckor för att prägla ett lag.
Om landslaget ryker ur VM är det inte hans fel, knappast heller om Nigeria mot oddsen tar sig vidare.
Undrar om vi ens får se ett afrikanskt landslag i åttondelarna? Jag tror inte det. Elfenbenskusten är i brygga efter förlusten och rivalen Portugal har kvar att möta Nordkorea och ett Brasilien som troligen inte har något att spela för. Om inte Nordkorea skulle skrälla, men då är det laget i lika bra läge.
Mitt tips är att ”Svennis” är utan jobb i slutet av nästa vecka och att Didier Drogba och de andra är på väg på semester.
Ghana är nu hoppet som ligger i topp av sin grupp, men sett till att en förlust mot Tyskland, i kombination med att serberna vinner mot ett svagt Australien, betyder att det sista afrikanska laget skulle ryka, och det känns inte omöjligt.
Vilket vore oerhört trist sett till att många länder och människor på denna kontinent lider av risig självkänsla. Lägg till att VM skulle tappa feststämningen i Sydafrika där alla stöttar de afrikanska lagen.
Problemen med de afrikanska landslagen är inte bristen på bra spelare utan man råkar ut för det samma som även drabbar samhället i många av de fattigare afrikanska länderna. Bristfälliga organisationer. Makttörst. Korruption, Brain-drain. Ingen långsiktighet. Ont om resurser. Ingen tro på lokalt kunnande.
Ja, alldeles för mycket funkar helt enkelt inte och kraven om att vinna VM-guld – som Nigerias statschef hade - rimmar illa med förutsättningarna som ledarna, tränarna och spelarna har.
Ett afrikanskt landslag vinner säkert VM-guld någon gång, men känslan är att det inte kommer att hända på länge än. Om inte något av de större länderna vågar satsa på en filosofi och våga ge det tid.
Men det kostar pengar och man vinner inga enkla poänger – det talar emot att det kommer att bli verklighet på länge. Tyvärr.
Visade Brasilien VM-guldform? Ja, sett till hur Luis Fabiano uppträdde framför mål och hur man kombinerade vid Elanos mål så ser det lovande ut, särskilt sett till hur hårt Svennis landslag spelade. Inte heller släppte man på Dungas prioriterade defensiv och egentligen var det bara i de sista minuterna som det hettade till vid Julio Césars mål, och egentligen var det ingen riktig fara. Ett bakslag med Elanos skada och det röda kortet på Kaká som dock går bort mot Portugal. Säg så här, om jag låg i Spaniens grupp hade jag gjort allt för att bli etta och slippa brassarna.