Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
Barcelona vill ha Marquinhos - Radiostation intervjuade fel spelare
Spanien
Varje Silly Season-sommar brukar vara fullpackad med underliga historier. Den senaste är att en katalansk radiokanal spred citat som de uppgav var från Marquinhos, men som i själva verket kom från en 18-årig målvakt vid namn Marcos.
Foto: SCANPIX
Marquinhos är aktuell för Barcelona, och enligt L'Équipe är PSG-lägret som har svårt att komma till ett beslut. Al-Khelaifi vill behålla Marquinhos medan Blanc vill behålla Alex. Situationen fick dock igår en underlig sväng, när den katalanska radiostationen RAC1 hade en intervju med personen som de trodde var Marquinhos.
Marquinhos spelar nu en turnering det brasilianska U20-landslaget i Toulon, och reportern ringde upp det brasilianska spelarhotellet. Problemet: reportern råkade fråga efter Marcos, och fick därför istället prata med den 18-åriga målvakten Marcos från Fluminense. Reportern upptäckte inte misstaget, utan intervjun fortsatte och spelades upp som om det vore Marquinhos' ord. Allt enligt 20 Minutes.
I intervjun pratade Marcos gott om Barcelona och menade att han föredrog Barcelona framför PSG, och citaten spreds kvickt. Marquinhos tvingades gå ut på Twitter med att dementera att han var rösten i intervjun. Även RAC1 bekräftade sitt fel.
Oavsett denna bisarra situation sägs att Barcelonas senaste erbjudande på Marquinhos ligger på 180 miljoner kronor plus Dani Alves.
Publicerad 2014-05-28 kl 15:21