Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
Har uppgetts vara på väg bort från Barcelona - nu svarar Griezmann på ryktena
La Liga
Antoine Griezmann har ryktats till flertalet klubbar.
Vad fransmannen själv vill?
- Jag trivs väldigt bra där jag är, säger han enligt AS.
Foto: Bildbyrån.
Förra sommaren värvade Barcelona Antoine Griezmann från Atlético Madrid för 120 miljoner euro, omkring 1,2 miljarder kronor. Men den första säsongen i Katalonien blev inte så succéfylld som många trodde på.
I ligaspelet i fjol noterades 29-åringen "bara" för nio mål och fyra assist. Griezmann har därefter ryktats vara på väg bort från Barcelona – där han bland annat har kopplats ihop med klubbar som Paris Saint-Germain, Manchester United, Arsenal och Liverpool.
Hur Griezmann själv resonerar kring framtiden?
- Om min framtid är i Barcelona? Ja. Jag vet inte varför personer hittar på olika destinationer. Jag trivs väldigt bra där jag är. Jag vet att jag har klubbens och tränarens förtroende. Det var en väldigt komplicerad säsong för oss alla, men nu börjar vi om igen, säger han enligt AS.
Fransmannens nuvarande avtal med Barcelona sträcker sig över ytterligare fyra säsonger.
Publicerad 2020-09-09 kl 22:37