Det var i somras som spanska myndigheter åtalade Lionel Messi och hans far för skattebrott
Argentinaren anklagades för att inkomster från bland andra Barcelona, Adidas, Danone, Konami, Procter & Gamble, Pepsi Cola och Telefonica skulle ha placerats i Belize och Uruguay.
I början av september beslutade sig dock Messi för att betala in 43.5 miljoner kronor till myndigheter för att på så sätt slippa straff.
Men det hjälpte föga.
Idag ska stjärnan höras i rätten, bakom stängda dörrar, angående anklagelserna, skriver brittiska BBC.
Messi och hans far har vid ett flertal tillfällen nekat till anklagelserna som skulle ha inträffat mellan 2007 och 2009 och menar att affärerna gjordes upp med Messis förre agent utan argentinarens vetskap.
Messi har den senaste tiden hamnat på tapeten i fler negativa sammanhang. I Fotbollskanalens "Superlive" berättade Hans Backe om gången då Messi nekats en Coca-Cola av Pep Guardiola varpå argentinaren demonstrativt hämtade en läsk och öppnade framför näsan på tränaren.
En nyhet som spred sig till flera internationella medier och där ett spanskt fotbollsmagasin till och med valde att dubba rösterna på Backe, Lundh och Hussfelt.