Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
Messi på jakt efter ännu ett Müller-rekord
Spanien
Lionel Messi slog Gerd Müllers 40-åriga målrekord.
Här är nästa jakt:
Barca-stjärnan har gjort 15 hattrick i ligan - nu vill han slå tyskens 32.
Foto: AP
Gerd Müller blev av med ett 40 år gammalt rekord när Lionel Messi gjorde två mål mot Betis. Därmed har den 25-årige stjärnan gjort 86 mål under 2012 - ett mer än vad Müller mäktade med under 1972. Nu vill Messi överträffa Müller igen.
Under karriären har Barcelonas stjärna gjort 15 hattrick i La Liga och nu vill han slå Müllers facit i Bundesliga. Den förre storspelaren gjorde 32 hattrick i den tyska ligan. Frågan är om Messi klarar av att slå Müller igen? Efter gårdagens målrekord hyllades argentinaren av tysken.
- Mitt rekord, 85 mål på 60 matcher, som stått sig sedan 1972 blev slaget av världens bäste spelare, och jag är glad för hans skull, sa Gerd Müller enligt en talesman för hans gamla klubb Bayern München.
- Jag hoppas att han gör ett eller två mål igen i de matcher som återstår av 2012 och att hans rekord står sig i 40 år till.
Publicerad 2012-12-10 kl 17:17