Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
Sneijder: Värva inte brorsan
Spanien
Real Madrids Wesley Sneijder har avslöjat att han stoppat klubbens forsök att värva hans yngre bror från Ajax.
- Jag är inte en anhängare av när juniorspelare går till toppklubbar, säger Sneijder.
23-åringen ska ha agerat snabbt efter att han fått reda på att scouter för hans klubb skickat hem positiva rapporter om hans lillebror Rodney. Innan Real hann göra ett officiellt närmande bad Wesley dem sluta och sa till sin bror att han borde stanna där han är och först ta en plats i Ajax.
- Real Madrid ville ha honom och Rodney var väldigt glad över det. Men när jag hörde det slutade diskussionerna. Jag är inte en anhängare av när juniorspelare går till toppklubbar, säger storebror Sneijder.
- Jag sa till honom att han måste slå igenom i Ajax först.
Den yngre brodern Sneijder ska av holländsk press ha fått smeknamnet "Den tålmodige pitbullen" och anses som en stor talang.
Publicerad 2008-05-08 kl 12:50